GM, Cups & friendlies 1961 - 1970

 

 
 
1961
Winner Fodboldturneringen:
Played in:
Format: (3rd Tournament)
 
7th Pokalturneringen (NÛK /GSS): winner GSS
[sep 17th]
1st game in 1961 GSS - NÛK   3-5 (2-0)
NÛK – GSS                     11-5
NÛK - GSS                     3-4 (2-3)
 
1962
Winner Fodboldturneringen:
Played in:
Format: (4th Tournament)
 
Diskopokalen
winner: K'utdligssat
 
8th Pokalturneringen (NÛK /GSS): winner GSS
[mar]
GSS – NÛK                     7-3 (1st Pokalen match this year, att: 500)
[mar]
GSS – NÛK                     3-3 (andenkampe)
[Jun]
GSS – NÛK                     6-2 (2-1)
[oct 21st]
GSS – NÛK                     2-1
[oct 21st]
GSS 2 – NÛK 2                 6-3
 
friendy games
[apr 1st]
Iliarssuk – Nagtoralik        8-3 (5-0)
[apr]
K'ôrnok – NÛK                 8-3
 
1963
Winner GM Grønlandturneringen:
Played in: Gothåb
Format: 4 poules, split in A/B, played in knock out stage. 4 Pulje winners meet in Gothåb in final tournament. It reads as 5th tournament (1959 and 19?? no final played?)
 
Pulje I
Kreds A: Upernarvik (K’ingmek, ASP, Teriangniak)
Kreds B: Uumanaaq (Malamuk, Kalâlek, Kugssak, Amarok)
Kreds C: K'utdligssat (Nanok, Piniartok)
 
finals
K'utdligssat (winner C) – Malamuk (winner B) 6-0
Malamuk (winner B/C) – K’ingmek (winner A) 5-1
 
Pulje II
Kreds A: Egedesminde (T-41, K'SP, Nagdlúnguaq, Kugssak, Míngok)
T-41 – Mingok                 8-2
T-41 – Nagdlúnguaq            6-2
T-41 – K'SP                   5-2
Kreds B: Holsteinborg (SAK, Kagssuk)
SAK – Kagssuk                 ?-? (SAK wins)
 
final
SAK – T-41                    ?-? (SAK wins)
 
Pulje III
Kreds A: Gothåb (GSS, Kâgssagssuk, K'ôrnok)
GSS –  Kâgssagssuk            15-0
GSS – K'ôrnok                 4-3 (aet)
Kreds B: Gothåb (NÛK, Iliarssuk, Nagtoralik)
Nagtoralik – Tusilartoq       9-0 (friendly maybe?)
Nagtoralik – NÛK              4-2
 
final:
GSS – Nagtoralik              5-2
 
Pulje IV
Kreds A: Julianehåb (K-1933 / K-1933, Pameq, Nauja, Âgssik)
K-1933 – Âgssik              4-2
Pameq – Nauja                 7-0
K-1933 – Pameq                6-2
Kreds B: Julianehåb (Narssarmiutak, K'avak)
Narssarmiutak – K'avak        14-1
 
final:
K-1933 – Narssarmiutak        8-2
 
GM Final tournament
[autumn, Gothåb]
[with K-1933, SAK, GSS, Malamuk]
 
Diskopokalen
Participants: K'utdligddat – T-41
[Oct)
½ final
[in Egedesminde]
Nanok – Kugssak               ?-? (Nanok wins)
Nagdlúnguaq – K'SP            ?-? (K'SP wins)
final
[K'utdligssat]
K'SP – Nanok                  ?-? (Nanok wins)
 
Jakobshavn Tournament
[sep]
final
T-41 – K'SP                   ?-? (T-41 wins)
 
9th Pokalturneringen (NÛK /GSS): winner GSS
[oct 27th]
NÛK 2 – GSS 2                 10-4
NÛK – GSS                     6-9
 
friendly games
Kangerssuatsiaq – K’ingmek    ?-?
 
1964
Winner GM Pokalturneringen: K-1933
Played in: Nuuk
Format: knock out competition with single final
Participants : Nanok, K-1933, SAK, GSS.
Info : 1st time GM in new Gothåb Stadion, from semi finals
 
Pokalturneringen
[mar 2nd]
NÛK – GSS                     6-6 (6-7 aet)
 
½ finals
SAK - Nanok                   4-5
K-1933 - GSS                  4-1
3rd place
SAK - GSS                     2-1(1-1)
Final
K-1933- Nanok                 4–1
 
Disko-pokalen
[in Godhavn]
 
friendly games
[feb]
K'ôrnok – GSS                 3-5
tour celebrating 20 years GSS, feb. 3rd 1944
Kapisigdlit – GSS             ?-?
tour celebrating 20 years GSS, feb. 3rd 1944
 
10th Pokalturneringen (NÛK /GSS)
[jan 1st]
NÛK – GSS                     5-5 (traditional January 1st game)
GSS – NÛK                     3-1
NÛK – GSS                     7-6 (andetshold)
NÛK – GSS                     7-7 (andetshold)
[jun]
NÛK -GSS                      5-4
 
1965
Winner GM: not played
Played in:
 
Turneringen
[in Nuuk celebrating 1st anniversary of Nuuk Stadion, organised by NÛK]
format: 3 club tournament
[Sept]
GSS - NÛK                     4-3
NÛK - SAK                     3-4
GSS - SAK                     2-5
 
11th Pokalturneringen (NÛK /GSS)
[dec 26th]
NÛK 2 – GSS 2                 6-0
 
1966
Winner GM: K-1933
 
GM Qualification
[feb 27th]
SAK – Ek'aluk                 15-4
 
GM Pokalturnering
format: 4 club tournament with single final (celebrating 2nd anniversary of Nuuk Stadion, organised by NÛK)
Participants: 7 club tournament with NÛK, GSS, T-41, K-1933, Kâgssagssuk, SAK, Nagtoralik
[sep 15th]
T-41 – GSS (16:15)            2-3 (pokal)
[sep 17th]
K-1933 – Nagtoralik (14:00)   7-1 (pokal evt. turneringen, in the end it
was counted in GM also, Nagtoralik
protested at GIF, but lost this)
SAK – Kâgssagssuk (16:15)     3-2 (pokal evt. turneringen)
[sep 18th]
NÛK - GSS (14:30)             7-1
K-1933 – SAK (16:15)          6-2
Nagtoralik – Kâgssagssuk (18:00) 2-7
[sep 19th]
T-41 – Nagtoralik (10:30)     2-7
3rd place
SAK – GSS (14:00)             2-1
final
K-1933 – NÛK (15:45)          4-3 (aet)
 
Sydgrønlandpokalen
[sep]
Igaliko – K-1933              0-13
 
friendly games
[jan 1st]
NÛK – GSS                     4-2
[may 22nd]
GSS – NÛK                     9-2
GSS 2 – NÛK 2                 4-2
[jun 4th]
NÛK – Cdt. Bourdais (French navy) 3-1 (0-0)
[jun 5th]
GSS – Ctd. Bourdais (French navy) 1-1 ('4 0-1, '7 1-1 Ejnar Hansen)
[jun 19th]
GSS – NÛK                     3-3
Kunûnguak K. Johansen 2, Abia Abelsen scored for GSS; Berthel P. Olsen, 2, Daugård Josefsen scored for NÛK)
[jul 12th]
T-41 or NÛK – Fynboerne Select (B1909, OB, KFUM, B1913) Fynboerne cancel their planned trip, as well as Lyngby did earlier on in 1966
[jun 26th]
GSS – SAK                     ?-?
[sep]
A-43 – K-1933                0-13
NÛK – GSS                     4-2
last game of season, friendly?
 
1967
GM Pokalturneringen winner: K-1933
Played in: Nuuk
Format: 22 clubs 5 Qualifying regions (Pulje) (Umanak/Upernarvik district winner did not compete in GM). 3 club tournament to decide winner.
 
GM Qualification 1st phase
NÛK – K-1933                  4-3
Iliarssuk – NÛK               ?-? (NÛK wins)
Tusilartok – GSS              ?-? (GSS wins)
 
GM Qualification 2nd phase
Pulje I
[mar 19th]
NÛK – GSS                     1-6
 
Pulje II
participants : SAK, NÛK, Manitsok, Kangek, K'ekertarssuatsiait
winner : SAK
 
Pulje ?
G-44 – Nanok                  ?-?
Nanok – K-1933                ?-?
T-41 – Nanok                  3-2
Nanok filed a complaint because T-41 did not arrange ref and linesmen etc, GIF cancelled the result, replay was scheduled in Nuuk
 
[mar 22nd]
SAK – GSS                     5-1
 
GM final tournament
[sep 17th]
SAK – T-41                    2-6
[sep 18th]
K-1933 – SAK                  ?-? (K-1933 wins)
[sep 19th]
T-41 – K-1933 (16:00)         2-3 (2-0)
1,000 vis.
 
friendly games
[jan 29th]
[3-club tournament Arsaq celebrating 17-years of existence]
Arsaq – Narssarmiutak         1-7
Arsaq – E-66                  4-6
 
Idreatsforeningen K'SP – French Navy 3-2
[dec]
GSS – NÛK                     5-2
GSS 2 – NÛK 2                 1-15
[dec 11th]
Nanok – Nanok 2 (18:00)       ?-?
      18:00, first floodlight game north of Polar Circle in Greenland
 
1968
GM Pokalturneringen winner: T-41
Played in: Nuuk
Format: 3 Pulje in knock-out system 1. Sydgrønland (Nanortalik to Frederikshåb. Organizer:K-1933), 2. Vestgrønland (from Fiskenæsset to Holsteinsborg. Organizer:NÛK), 3. Nordgønland (Diskobygten. Organizer: T-41).
Finals : 3 club tournament
 
GM Qualification 2nd phase
 
Pulje 1
Narsaq – Sletten              ?-? (Narsaq wins)
[½ finals]
K-1933 – Narsaq               11-1 (2-0)
Nanortalik – Frederikshåb    3-9
[final]
K-1933 – Frederikshåb        ?-? (K-1933 wins)
 
Pulje 2
[jun 16th]
GSS- B-67                     6-1
Iliarssuk/ Fiskenæsset – B-67 ?-?
 
final tournament
[sep 8th 14:20]
K-1933 – T-41                 1-6 (0-3)
[Sept 10th]
SAK – K-1933                  ?-?
[Sept 12th]
T-41 – SAK                    6-2
 
Vandrepokalen
[aparently 3 teams involved, tournament over 1968, 1969 and 1970]
Nagtoralik – Pameq            ?-? (Nagtoralik wins)
Nagtoralik – Iliarssuk        ?-? (Nagtoralik wins)
Iliarssuk – Pameq             ?-? (Pameq wins)
 
friendly games
Funktionaernes Idraetsforbund (Frederiksberg, Denmark)– K-1933 ?-?
AGF (Silkeborg, Denmark) – K-1933 ?-?
B-47 (Esbjerg, Denmark) – K1933 ?-?
[jun 2nd]
GSS – NÛK                     0-2
GSS – B-67                    2-4
[jun 16th]
GSS 2 – B-67                  3-5
 
1969
GM Pokalturneringen winner: K-1933
Played in:
Format: single final
 
Vandrepokalen
[aparently 3 teams involved, tournament over 1968, 1969 and 1970]
[mar]
Nagtoralik – Pameq            7-2
Nagtoralik – Iliarssuk        10-0
Iliarssuk – Pameq             3-4
 
GM Qualification 2nd phase
 
Pulje I
[organiser K-1933, participants: Siuterók, K-1933, Âgssik]
 
pulje II
[organiser B-67, participants: Nagtoralik, NÛK, GSS and B-67, Kågssagssuk]
[jun 21st]
GSS – NÛK                     ?-?
[jun 22nd]
B-67 – Fiskenaesset           ?-?
[jun 26th]
GSS/NÛK – B-67/Fiskenaesset  ?-?
 
pulje III
[organiser T-41, participants: SAK, T-41, Kugssak, Nagdlúnguaq]
 
pulje IV
[organiser Nanok, participants: KSP, Nanok, Malamuk, K’ingmek]
 
Atangmik – Sukertoppen        ?-?
 
semifinal
[jul 12th]
K-1933 – Atangmik/Sukertoppen ?-? (in Gothåb)
 
final
[jul 13th]
K-1933/Atangmik/Sukertoppen – GSS/NÛK/B-67/Fiskenaesset ?-? (in Gothåb)
 
K-1933 – Winner Pulje 2       ?-? (K-1933 wins)
T-41 – Winner Pulje 4         ?-? (T-41 wins)
 
final
[aug 18th]
K-1933 – T-41                 2-0 (1-0)
 
Holsteinborgpokalen
[played from 1969 over 3 games every year]
SAK – S-68                    7-0
 
friendly games
[mar 23rd]
NÛK – B-67                    6-1
NÛK 2 – B-67 2                6-0
[mar 29th & 30th ]
Sapitsok – A-1947             5-3
Sapitsok 2 – A-1947 2         2-1
[jul 12th]
SAK – Nagtoralik              4-2 (2-1)
[jul 13th]
B-67 – SAK                    5-2
[may]
B-67 – NÛK                    4-5
B-67 2 – NÛK 2                0-4
 
1970
GM Pokalturneringen winner: T-41
Played in: Holsteinborg
Format: knock out competition with single final
Info: 1st time not in Gothåb
 
GM Qualification 2nd phase
 
Pulje 1
[jun]
[in Frederikshåb]
Nagtoralik – S-69             10-1
 
Pulje 2
[jun, Gothåb]
GSS – Iliarssuk               12-2
[jun 23rd]
NÛK – B-67                    2-2
[replay, jun 28th]
NÛK – B-67                    0-1
      15 0-1 Anda Lynge
1/8 final
[aug 1st]
GSS – B-67                    ?-? (GSS proceeds)
 
Pulje 3
[jun]
Ipernak – T-41                1-8
 
[sep]
¼ finals
[in Gothåb]
GSS – SAK                     0-3
K-1933 - Frederikshåbklubben ?-? (K-1933 to ½ final)
 
½ finals
SAK – K-1933                  ?-? (K-1933 to final)
T-41 – Umanak                 3-1
 
final
[Holsteinborg / Sisimiut]
T-41 – K-1933                 5-3
 
Pokalen
B-67 – NÛK                    2-0
 
friendly games
[feb 14th]
Indoor tournament with K-1933, T-41, NÛK, B-67 and GSS
 
B-67 – SAK                    3-3 (3-0)
[oct 11th]
GSS – NÛK                     14-1 (0-0)



Créé avec Créer un site
Créer un site