GM, Cups & friendlies 1988 - 1991

 

 
 
1988
GM Pokalturneringen winner: NÛK
Played in: Egedesminde
Format:
 
GM final tournament
[sep]
Pulje I
NÛK – Nagtoralik              4-3 (2-1)
      1-0 Samuel Mathaeussen, 2-0 Gerhard Isaksen, 2-1 Lars Sørensen, 2-2     Hanseraq Nathanielsen, 2-3 John Grim, 3-3 Gerhard Isaksen, 4-3 Gedion      Jørgensen. Ref. Harris Petersen.
N-48 – S-68                   5-0 (0-0)
1-0 Knud Iversen, 2-0 Karl Iversen, 3-0 Karl Iversen, 4-0 Lars Sandren, 5-0 Jens Marhiesen, Ref. Svend Erik Rothberg.
Nagtoralik – S-68             1-1 (0-0)
      1-0 Tage Olsen, 1-1 Hanseeraq Nathansen. Ref.: Enok Bernhardsen.
NÛK – N-48                    1-2 (0-1)
0-1 Ole Ditlevsen, 0-2 Niels Davidsen (pen), 1-2 Mathaeus Larsen. Ref. Ole    Løvstrøm.
N-48 – Nagtoralik             2-0 (1-0)
      1-0 Ole Ditlevsen, 2-0 Emil Geisler. Ref: Marius Hansen.
NÛK – S-68                    9-0 (6-0)
1-0 Mathaeus Larsen, 2-0 Gerhard Isaksen, 3-0 Karl Lyberth, 4-0 Karl Lyberth, 5-0 Jens Ole Geisler, 6-0 Albreht Damgård, 7-0 Mathaeus Larsen, 9-0 Gerhard Isaksen. Ref: Ole Løvstrøm
 
  1. N-48        3 6 9-1
  2. NÛK         3 4 14-5
  3. Nagtoralik 3 1 4-7
  4. S-68        3 1 1-15
 
Pulje II
Malamuk – T-41                5-4 (3-3)
NÛK aara Johansen 4 goals, Zakaeus Fleicher 1 goal (both Malamuk), Børge      Olsen, Aqqaluk Søholm, Albert Nielsen, Sten Brandt all 1 goal (all T-41). Ref: Thomas Isbothsen
K-1933 – I-69                 3-2 (1-1)
      0-1 Niels Jørgen Jeremiassen, 1-1 Måliminnut Isertitsineq, 2-1 Anda     Kielsen, 2-2 Steffen Eriksen, 3-2 Asa Kleist. Ref: Ludvig Dahl.
K-1933 – Malamuk              5-3 (1-0)
      1-0 Kristen Kreutzmann, 1-1 NÛK aara Johansen, 1-2 Gert Fleicher, 2-2 Asa     Kleist, 2-3 NÛK aara Johansen, 3-3 Anda Kielsen (pen), 4-3 Kristen Kreutzmann, 5-3 Anda Kielsen. Ref: Ingvar Lundblad
T-41 – I-69                   1-3 (0-1)
0-1 Niels Jørgen, 0-2 Poul Johansen, 0-3 Jens Madsen, 1-3 Aqqaluk Søholm. Ref: Anton Mathaeussen
Malamuk – I-69                1-2 (0-0)
      0-1 Niels J. Jeremiassen, 0-2 Poul Johansen, 1-2 Arne Nielsen, ref.:    Harris Petersen.
T-41 – K-1933                 3-6 (2-2)
0-1 Peters Sikemsen, 1-1 Mathias Andersen, 2-1 Aqqaluk Søholm, 2-2 Kent Kielsen, 2-3 Peters Sikemsen, 2-4 Kristen Kreutzmann, 3-4 Steen Brandt, 3-5 Kristen Kreutzmann, 3-6 Peter Sikemsen. Ref. Anton Mathaeussen.
 
  1. K-1933      3 6 14-8
  2. I-69        3 4 7-5
  3. Malamuk     3 2 9-11
  4. T-41        3 0 8-14
 
semifinals
N-48 – I-69                   3-2
K-1933 – NÛK                  4-2
 
3rd place match
I-69 – NÛK                    4-1 (2-1)
1 0-1 Steffen Lynge, 31 1-1 Palle Lennert, 38 2-1 Niels J. Jeremisassen, 56 3-1 Poul Johansen, 75 4-1 Niels J. Jeremiassen. Ref.: Ingvar Lundblad
 
final
K-1933 – N-48                 2-1 (1-0)
38 1-0 Ingo Hansen, 53 2-0 Orla Rødgåd, 62 2-1 Karl Iversen. Ref.: Harris Petersen.
 
1989
GM Pokalturneringen winner: Kâgssagssuk
Played in: Qaqartoq
Format:
 
GM qualification Mellemrunde
Kâgssagssuk – NÛK             3-2
 
GM Final Tournament
 
Pulje I
[sep 4th]
K-1933 – S-68                 3-1 (2-0)
      8 1-0 Frederik Knudsen, 23 2-0 Anda Kielsen (pen), 84 3-0 Kristen       Kreutzmann, 90 3-1 Abel Olsen. 1,500 vis.
Nagdlúnguaq – Malamuk        3-2
 
[sep 5th]
Nagdlúnguaq – S-68            5-1 (3-1)
15 1-0 Ole Ditlevsen, 24 2-0 Einer Iversen, 29 3-0 Knud Iversen, 39 3-1 Abel Olsen, 57 4-1 Søren Mathiesen, 80 5-1 Einer Iversen.
K-1933 – Malamuk              6-1 (4-0)
1 1-0 Joel Stach, 15 2-0 Joel Stach, 40 3-0 Joel Stach, 44 4-0 Kristen Kreutzmann, 67 5-0 Anguteeraq Petersen, 92 6-1 NÛK aaraq Johansen (pen). 1,800 vis.
 
[sep 6th]
Malamuk – S-68                5-5 (2-3)
5 1-0 NÛK aaraq Johansen (pen), 19 1-1 Abel Olsen, 20 1-2 Michael Jeremiassen, 24 1-3 Abel Olsen, 37 2-3 Jeremias Hammond, 47 2-4 Abel Olsen, 69 3-4 Gert Fleischer, 81 3-5 Abel Olsen, 83 4-5 NÛK aaraq Johansen, 87 5-5 Jens Chr. Therkildsen. 250 vis.
K-1933 – Nagdlúnguaq          1-2 (1-2 (1-1)
21 0-1 Ole Ditlevsen, 40 1-1 Gerhard Isaksen, 63 1-2 Knud Iversen. 1,200 vis.
 
 
 1.Nagdlúnguaq' '48     3 6 10- 4
 2.K-1933               3 4 10- 4
 3.Malamuk              3 1 8-14
 4.S-68                 3 1 7-13
 
Pulje II
[sep 4th]
NÛK – Kâgssagssuk             4-3 (2-0)
28 1-0 Mathaeus Larsen, 40 2-0 Jørgen Poulsen, 52 3-0 Mathaeus Larsen, 56 3-1 Hans Josefsen, 72 4-1 Jørgen Poulsen, 78 4-2 Thomas Møller, 84 4-3 Albrecht Lreutzmann
Kugssak – N-85                1-0 (1-0)
      12 1-0 Josiaw Rosbach  
 
[sep 5th]
NÛK – N-85                    12-0 (3-0)
15 1-0 Henrik Olsen (pen), 25 2-0 Henrik Olsen (pen), 41 3-0 Gedion Jørgensen, 52 4-0 Mathaeus Larsen, 57 5-0 Mathaeus Larsen, 60 6-0 Henrik Olsen (pen), 62 7-0 Jørgen Poulsen, 70 8-0 Mathaeus Larsen, 72 9-0  Mathaeus Larsen, 78 10-0 Mathaeus Larsen, 80 11-0 Ole Andersen, 81 12-0 Jørgen Poulsen. 400 vis.  
Kâgssagssuk – Kugssak         1-0 (0-0)
      57 1-0 Gerhard Nielsen. 350 vis.
 
[sep 6th]
NÛK – Kugssak                 8-2 (4-1)
3 1-0 Jørgen Poulsen, 11 2-0 NÛK a Møller Lund, 31 3-0 Jørgen Poulsen, 36 4-0 Mathaeus Larsen, 37 4-1 Jonas Hansen, 49 5-1 Jens Ole Geisler, 57 6-1 Henrik Olsen, 61 6-2 Jonas Hansen, 75 7-2 Gedion Jørgensen, 90 8-2 Jørgen Poulsen. 300 vis.
N-85 – Kâgssagssuk            1-1
 
 1.NÛK                        3 6 24- 5
 2.Kagssagsuk Maniitsoq       3 3 5- 5
 3.Kugssak Qasigiannguit      3 2 3- 9
 4.N-85 Narsaq                3 1 1-14
 
Semifinals
[sep 8th]
N-48 – Kagssagsuk (14:00)     0-1 (0-0)
      73 0-1 Albrecht Kreutzmann. 350 vis.
NÛK – K-1933                  1-3 (0-1)
36 0-1 Anda Kielsen, 68 1-1 Mathaeus Larsen, 73 1-2 Orsla Rødgård, 75 1-3 Anda Kielsen. 1,250 vis.
 
[sep 9th]
7th place match
S-68 – N-85 (14:00)           1-6 (0-2)
28 0-1 Eigil Jakobsen, 32 0-2 Isak Frederiksen, 55 1-2 Abel Olsen, 62 1-3 Isak Frederiksen, 70 1-4 Nikolaj Hosiassen, 79 1-5 David Thomassen, 83 1-6   Eigil Jakobsen. 50 vis.    
5th place match
Malamuk – Kugssak (16:00)     1-2 (1-2)
      10 1-0 NÛK aaraq Johansen, 25 1-1 Josiaq Rosbach, 38 1-2 Jonas (Kidi)  Hansen. 75 vis.
 
[sep 10th]
3rd place match
NÛK – N-48 (13:00)            10-2 (6-0)
3 1-0 Mathaeus Larsen, 4 2-0 Jørgen Poulsen, 10 3-0 Gedion Jørgensen, 25 4-0 Mathaeus Larsen, 26 5-0 NÛK a M. Lund, 41 6-0 Mathaeus Larsen, 48 7-0 Jørgen Poulsen, 52 7-1 Karl Iversen, 56 8-1 Mathaeus Larsen, 61 8-1 Knud Iversen (pen), 70 9-2 Mathaeus Larsen, 81 10-2 Jens Ole Geisler. 500 vis.
 
final
[sep 10th]
Kagssagsuk – K-1933 (15:00)         3-0    
      57 1-0 Thomas Møller, 75 2-0 Karl Kreutzmann, 3-0 Albert Kreutzmann
 
final ranking
1. Kâgssagssuk
2. K-1933
3. NÛK
4. Nagdlúnguaq
5. Kugssak
6. Malamuk
7. N-85
9. S-68
 
Player of the year (awarded for the 1st time): Jens Ole Geisler (NÛK)
topscorers
1. Matheus Larsen       14    NÛK
2. Erik Poulsen          9    NÛK
3. Abel Olsen           7    S-68
4. NÛK aaraq Johansen   5    Malamuk
   Knud Iversen         5    Nagdlúnguaq
6. Henrik Olsen         4    NÛK
7. Gedion Jørgensen     3    NÛK
   Jonas Hansen         3    Kugssak
   Eigil Jakobsen       3    N-85
   Anda Kielsen         3    K-1933
   Joel Stach           3    K-1933
   Einer Iversen        3    Nagdlúnguaq
 
1990
GM Pokalturneringen winner: NÛK
Played in: Nuuk
Format:
 
GM Qualification 1st phase
 
Group A
Siuterók – N-85               1-4
Siuterók – Arsaq              7-4
N-85 – Arsaq                  5-0
 
 1.N-85           2 4 9-1
 2.Siuterók       2 2 8-8
 3.Arsaq          2 0 4-12
 
Group B
K-1933 – QAA                  2-0
K-1933 – Nagtoralik           1-1
K-1933 – Iliarssuk            4-1
K-1933 – Pameq                2-0
QAA – Nagtoralik              1-2
QAA – Iliarssuk               1-11
QAA – Pameq                   0-0
Nagtoralik – Iliarssuk        3-2
Nagtoralik – Pameq            4-0
Iliarssuk – Pameq             0-0
 
 1.K-1933         4 7 9-2
 2.Nagtoralik     4 7 10-4
 3.Iliarsuq       4 3 14-8
 4.Pameq          4 2 0-6
 5.QAA            4 1 2-25
 
Group C
Aqigssiak – Kâgssagssuk       2-1
Kagssassuk – Aqigssiak        2-2
 
 1.Aqigssiak      2 3 4-3
 2.Kâgssagssuk    2 1 3-4
                  
Group D
Nagdlúnguaq – I-69            1-0
Nagdlúnguaq – R-67            3-2
R-67 – I-69                   3-3
 
 1.Nagdlúnguaq          2 4 4-2
 2.R-67                 2 1 5-6
 3.I-69                 2 1 3-4
 
Group E
SAK – SAK 2                   6-0
SAK – S-68                    1-4
SAK 2 – S-68                  3-3
SAK 2 – SAK                   0-8
S-68 – SAK                    0-1
S-68 – SAK 2                  5-2
 
 1.SAK                  4 6 16-4
 2.S-68                 4 5 12-7
 3.SAK 2                4 1 5-22
 
Group F
T-41 – A-51                   2-0
T-41 – Ipernak                4-2
T-41 – KB                     3-1
A-51 – Ipernak                2-0
A-51 – KB                     3-0
Ipernak – KB                  3-3
 
 1.T-41                 3 6 9-3
 2.A-51                 3 4 5-2
 3.Ipernak-53           3 1 5-9
 4.KB                   3 1 4-9
 
GM Qualification 2nd phase
 
Group A
NÛK – NÛK 2                   5-2
B-67 – SK-51                  19-0
ATA – NÛK                     1-8
NÛK 2 – B-67                  0-1
NÛK – B-67                    5-1
ATA – SK-51                   15-0
NÛK 2 – ATA                   4-3
NÛK – SK-51                   22-0
NÛK 2 - SK-51                 not played
B-67 - ATA                    not played?
 
 1.NÛK            4 8 40-4  
 2.B-67           3 4 21-5 
 3.ATA            3 2 19-12
 4.NÛK 2          3 2  6-9 
 5.SK-51          3 0 0-56
 
Group B
Aqigssiak – SAK               5-2
SAK – Aqigssiak               0-2
 
 1.Aqigssiak      2 4 7-2
 2.SAK            2 0 2-7
 
Group C
Nagtoralik – N-85             3-3   
K-1933 – Nagtoralik           2-2
K-1933 – N-85                 2-1
 
 1.K-1933 2       1 3 4-3
 2.Nagtoralik     2 2 5-5
 3.N-85           2 1 4-5
 
Group D
Kugssak – Disko-76            2-2
N-48 – T-41                   1-1
Kugssak – N-48                4-0
T-41 – Disko-76               1-1
Kugssak – T-41                0-2
N-48 – Disko-76               1-4
 
 1.Disko-76       3 4 7-4
 2.T-41           3 4 4-2
 3.Kugssak        3 3 6-4
 4.N-48           3 1 2-9
 
Group E
Malamuk – Qimmeq             4-2
UB-68 – Malamuk               2-4
Qimmeq – UB-68                0-0
Qimmeq – Malamuk              3-3
Malamuk – UB-68               5-1
UB-68 – Qimmeq                0-2
 
 1.Malamuk        4 7 16-8
 2.Qimmeq         4 4 7-7
 3.UB-68          4 1 3-11
 
GM final tournament
 
Group A
K-1933 – Disko-76 3-1 (2-0)
      10 1-0 Per Rødgård, 35 2-0 Asa Kleist, 85 3-0 Anda Knudsen, 87 3-1 Karl       Peter Søhlm. 1,000 vis.
Malamuk – Disko-76 1-3 (1-1)
      24 0-1 Ole Orlik, 28 1-1 NÛK aaraq Johansen, 61 1-2 Olaf Broberg, 75 1-3      Olaf Olrik.   
 
[aug 20th]
K-1933 – Malamuk        4-0 (2-0)
      10 1-0 Gerhard Isaken, 42 Jørgen Petersen, 72 3-0 Gerhard Isaksen, 88 4-0       Anguteeraq Petersen.
          
1. K-1933         2 4 7-1
2. Disko-76       2 2 4-4
3. Malamuk        2 0 1-7
 
Group B
NÛK – T-41                    6-1 (3-1)
      7 0-1 Albrecht Nielsen, 22 1-1 Mathaeus Larsen, 2-1 Jens Ole Geisler, 3-1     Orla Rødgård, 47 4-1 Bjarne Olsen, 63 5-1 Mathaeus Larsen, 90 6-1 Allan      Eriksen.
[aug 20th]
Aqigssiak – NÛK (16:00)       2-2 (2–0)
      28 1-0 Peter Josefsen, 37 2-0 Orla Rødgård, 67 2-1 Mathaeus Larsen, 82 2-2    Hendrik Olsen (pen). Ref: Thomas Isbothsen. Advertisements: Vilhelm Lange,      Josva Poulsen, Albrecht Kreutzmann (all Aqigssiak).
 
Aqigssiak – T-41              4-1 (1-0)
      41 1-0 Karl Kreutzmann, 57 2-0 Peter Josefsen, 3-0 Anthon Kreutzmann    (pen), 72 3-1 Tobias Hansen.
         
1. NÛK            2 3 8-3
2. Aqigssiak      2 3 6-3
3. T-41           2 0 2-10
 
semifinals
[aug 23rd]
K-1933 – Aqigssiak (14:00)    1-2 (1-1)
      8 1-0 Anda Kielsen, 19 1-1 Peter Josefsen, 50 1-2 Karl Lyberth.
NÛK – Disko-76 (16:00)        2-2 (4-3 aet)
      8 0-1 Ole Olrik, 35 1-1 Jens Ole Geisler
 
[aug 24th]
5th place match
Malamuk – T-41                1-2 (1-1)
      16 0-1 Frank Jeremiassen, 20 1-1 Gert Fleischer, 55 1-2 Steen Brandt.
3rd place match
K-1933 – Disko-76             4-2 (2-1)
      10 1-0 Gerhard Isaksen, 12 1-1 Gorna Zeeb, 18 2-1 Kent Nielsen, 3-1 Asa       Kleist, 3-2 Gorna Zeeb, 4-2 Poul Erik Petersen.

Final
[aug 25th]
NÛK – Aqigssiak               6-0 (4-0)
12 1-0 Mathaeus Larsen, 19 2-0 Thomas Møller, 26 3-0 Thomas Møller, 43 4-0 Jens Ole Geisler, 70 5-0 Mathaeus Larsen, 87 6-0 Jens Ole Geisler. 2,500 vis.
 
final ranking
1. NÛK
2. Aqigssiak
3. K-1933
4. Disko-76
5. T-41
6. Malamuk
 
best player: Hans Josefsen (Aqigssiak)
Topscorers   

1. Jens Ole Geisler     NÛK         5

2. Matheus Larsen       NÛK         5

3. Peter Josefsen       Aqigssiak   4

4. Ole Olrik            Disko-76    3

5. Gerhard Isaksen      K-1933      3

6. Gorna Zeeb           Disko-76    3

7. Thomas Møller        NÛK         2

8. Asa Kleist           K-1933      2

9. Allan Eriksen        NÛK         1

10.Bjarne Olsen         NÛK         1

11.Orla Rødgård         NÛK         1

12.Albrecht Nielsen     T-41        1

13.Per Rødgård          K-1933      1

14.Anda Knudsen         K-1933      1

15.Karl Peter Sholm     Disko-76    1

16.Hendrik Olsen        NÛK         1

17.Kristen Kreutzmann   K-1933      1

18.Anguteeraq Petersen  K-1933      1

19.Olaf Broberg         Disko-73    1

20.Nukaaraq Johansen    Malamuk     1

21.Karl Kreutzmann      Aqigssiaq   1

22.Tobias Hansen        T-41        1

23.Anthon Kreutzmann    Aqigssiaq   1

24.Karl Lyberth         Aqigssiaq   1

25.Hans Møller          Disko-76    1

26.Albrecht Rødgård     NÛK         1

27.Nuka Møller          Disko-76    1

28.Anda Kielsen         K-1933      1

29.Frank Jerimiassen    T-41        1

30.Gert Fleischer       Malamuk     1

31.Sten Brandt          T-41        1

32.Poul E. Nielsen      K-1933      1

33.Kent Kielsen         K-1933      1

34.own goal                         1

1991
GM Pokalturneringen winner: K-1933
Played in:
Format:
 
GM Qualification 1st phase
 
Qualified for second phase:
Nagtoralik, NÛK, NÛK 2, B-67 Nuuk, Aqigssiak; I-69, CIF-70, Disko-76, T-41, UB-68, Kugssak, A-51; SAK, SAK 2, S-68; K-1933, Siuterók, Arsaq, N-85
 
Eliminated in first phase
Ek’aluk, E-66, Pameq, GSS, B-67 2, Kagssagsuk, ATA, TM-62, Ipernak-53, Nagdlúnguaq, G-44, Malamuk, Ukaleq, Qimmeq, TAS, UB-83, Arfeq-85, KT-85, NBK-88.
 
GM qualification 2nd phase
 
Group A
NÛK – NÛK 2             2-2
B-67 – Nagtoralik       2-1
NÛK 2 – Nagtoralik      2-2
B-67 – Aqigssiak        2-2
B-67 - NÛK 2            0-1
NÛK – Aqigssiak         2-2
NÛK – Nagtoralik        2-2
NÛK 2 – Aqigssiak       3-4
Nagtoralik – Aqigssiak 1-1
B-67 – NÛK              3-0
 
 1.B-67           4 5 7-4
 2.Aqigssiak      4 5 9-8
 3.NÛK 2          4 4 8-8
 4.Nagtoralik     4 3 6-7
 5.NÛK            4 3 6-9
 
Group B
I-69 – A-51             4-3
Kugssak – Disko-76      2-1
UB-68 – T-41            1-2
I-69 – CIF-70           7-0
Kugssak – A-51          5-0
Disko-76 – UB-68        5-1
I-69  - T-41            3-2
A-51 – CIF-70           0-2
Kugssak – UB-68         0-3
I-69 - Disko-76         0-2
A-51 – T-41             0-4
Kugssak – CIF-70        3-0
T-41 – Disko-76         1-0
CIF-70 – UB-68          0-3
I-69 – Kugssak          3-1
UB-68 – A-51            7-3
Kugssak – T-41          0-1
Disko-76 – CIF-70       5-0
I-69 – UB-68            3-1
T-41 – CIF-70           6-1
Disko-76 – A-51         3-1
 
 1.I-69           6 10 20-9
 2.T-41           6 10 16-5
 3.Disko-76       6 8 16-5
 4.Kugssak        6 6 13-8
 5.UB-68          6 6 16-13
 6.CIF-70         6 2   3-24
 7.A-51           6 0   7-27
 
Group C
SAK – S-68              2-2
SAK 2 – SAK             0-10
SAK 2 – S-68            1-4
S-68 – SAK              0-0
SAK – SAK               3-1
S-68 – SAK 2            9-1
 
 1.SAK            4 6 15-3
 2.S-68           4 6 15-4
 3.SAK 2          4 0 3-26
 
Group D
K-1933 – Arsaq          9-0
Siuterók – N-85         7-5
K-1933 – Siuterók       9-0
Arsaq – N-85            2-1
Arsaq – Siuterók        1-1
K-1933 – N-85           3-1
 
 1.K-1933         3 6 21-1
 2.Siuterók       3 3 8-15
 3.Arsaq          3 3 3-11
 4.N-85           3 0 7-12
 
GM final tournament
[aug]
Group A
T-41 – I-69             3-2 (0-0)
      41 1-0 Aqqalo Soholm, 2-0 59 Steen Brandt, 67 2-1 Niels Jørgen    Jeremiassen, 73 3-1 Mathias Andersen, 76 3-2 Lars Erik Gabrielsen.
K-1933 – T-41           0-0 (0-0)
I-69 – K-1933           3-5 (2-3)
      8 1-0 Lars Erik Gabrielsen, 17 2-0 Knud Henningsen (og), 31 2-1 Joel    Starch, 37 2-2 Kent Kielsen, 41 3-2 Jakob Reimer, 68 3-3 Kent Nielsen, 88 3-4 Anda Kielsen, 90 3-5 Isak Thomsen.
 
 1.K-1933         2 3 5-3
 2.T-41           2 3 3-2
 3.I-69           2 0 5-8
 
Group B
SAK – Aqigssiak         2-2 (1-2)    
      5 1-0 Hans Karl Nathansen,35 2-1 Karl Kreutzmann, 44 1-2 Peter Josefsen,      86 2-2 Soren Skarup.
B-67 – SAK              3-1 (2-0)
      8 1-0 Kim Holmgaard, 42 2-0 Kim Holmgaard, 46 2-1 Aqqa Pavia Rosing,
      57 3-1 Charles Rasmussen.
Aqigssak – B-67         2-0 (2-0)
      22 1-0 Karl Kreutzmann, 28 2-0 Gedion Jørgensen
 
 1.Aqigssiak      2 3 4-2
 2.B-67           2 2 3-3
 3.SAK            2 1 3-5
 
Semifinals
Aqigssiak – T-41        4-1 (2-0)
      43 1-0 Karl Kreutzmann, 45 2-0 Peter Josefsen, 58 3-0 Karl Kreutzmann, 62     3-0 Karl Kreutzmann, 88 4-1 Finn Joensen. 300 vis. Advertisements: 14      Peter Josefsen (Aqigssiak)
 
K-1933 - B-67                 3-0 (1-0)
      6 1-0 Joel Starch, 52 2-0 Kent Nielsen, 89 Anda Kielsen. 300 vis.       Advertisements: 85 Arne Tobiassen (B-67)
 
5th place match
SAK – I-69              2-1 (1-1)
      15 1-0 Edvard Josefsen, 42 1-1 Palle Lennert, 50 2-1 Hans Karl Nathansen.     400 vis. Ref: Marius Hansen (Aasiaat)
 
3rd place match
T-41 – B-67             3-0 (1-0)
      24 1-0 Finn Joensen (pen), 79 2-0 Nikolaj Jeremiassen, 81 3-0 Aqqalo    Søholm. 400 vis. Ref: Johan Brandt (Sisimiut)
 
final
K-1933 – Aqigssiak      2-1 (2-1)
      13 1-0 Kent Nielsen, 15 2-0 Anda Kielsen (pen(, 41 2-1 Pete Josefsen. 700 vis. Ref: Marius Hansen (Aasiaat)
 
final ranking
1. K-1933
2. Aqigssiak
3. T-41
4. B-67
5. SAK
6. I-69
 
best player: Per Rødgård (K-1933)
topscorers
1.    Karl Kreutzmann               Aqigssiak   5
2.    Kent Kielsen                 K-1933      4
3.    Peter Josefsen                Aqigssiak   3
      Anda Kielsen                  K-1933            3
5.    Hans Karl Nathansen          SAK         2
      Finn Joensen                  T-41        2
      Aqqalo Soholm                 T-41        2
      Joel Strach                   K-1933      2
      Lars Erik Gabrielsen          I-69        2
      Kim Holmgaard                 B-67        2
11.   Edvard Josefsen               SAK         1
      Charles Rasmussen             SAK         1
      Søren Skarup                  SAK         1
      Palle Lennert                 I-69        1
      Niels Jørgen Jeremiassen      I-69        1
      Jakob Reimer                  I-69        1
      Isak Thomsen                  I-69        1
      Aqqa Pavia Rosing             B-67        1
      Nikolaj Jerimiassen           T-41        1
      Mathias Andersen              T-41        1
      Steen Brandt                  T-41        1
      Gedion Jørgensen              Aqigssiak   1
      Own goal (Knud Henningsen)    I-69        1
Afficher la suite de cette page



Créé avec Créer un site
Créer un site