GM, Cups & friendlies 1996 - 1999

 

 
 
1996
GM Pokalturneringen winner: B-67
Played in:
Format:
 
GM final tournament
Pulje A
ATA – Disko-76                2-4 (2-1)
Nagtoralik – NÛK              1-8 (0-4)
ATA – Nagtoralik              4-3 (2-1)
Disko-76 – NÛK                1-3 (0-1)
NÛK – ATA                     ?-?
Nagtoralik – Disko-76         ?-?
 
  1. NÛK               2 6 11-2
  2. Disko-76          2 3 5-5
  3. ATA               2 3 6-7
  4. Nagtoralik        2 0 4-12
 
Pulje B
Nagdlúnguaq – B-67            1-5 (0-3)
K-1933 – Kugssak              2-3 (2-1)
Nagdlúnguaq – K-1933          1-4 (0-1)
B-67 – Kugssak                3-0 (0-0)
Kugssak – Nagdlúnguaq         ?-?
B-67 – K-1933                 ?-?
 
  1. B-67              2 6 8-1
  2. K-1933            2 3 6-5
  3. Kugssak           2 3 3-5
  4. Nagdlúnguaq       2 0 2-9
 
 
final
B-67 – Kugssak                6-3 (0-1)
      28 0-1 Paulus Hansen, 48 1-1 Thomas Janussen, 62 2-1 Jan Nielsen, 70 2-2      Qapik Jeremiassen, 75 3-2 Jan Nielsen, 78 3-3 Allan Jeremiassen, 79 4-3       Aqqa Pavia Rosing, 83 5-3 Jakob Petersen, 88 6-3 Thomas Janussen.     Advertsisements: 44 Thomas Janussen (B-67), 50 Nils Laursen (B-67), 68    Jakob Geisler (Kugssak), 83 John Hansen (B-67). Red card: Jakob Geisler     (B-67). Ref: Allan Frank (Nuuk). Linesmen: Kristian Olsen, Kristian     Lukassen (both Nuuk). 1,800 vis.
 
player of the year: Allan Jeremiassen (Kugssak)
 
GM bygdehold Slutrunden
[in Aasiaat]
 
Arsaq-50 – KT-85              3-2
R-77 – A-51                   3-2
Arsaq-50 – Kamik-79           2-1
KT-85 – R-77                  1-1
A-51 – Kamik-79               6-1
R-77 – Arsaq-50               2-0
KT-85 – A-51                  2-1
R-77 – Kamik-79               4-0
A-51 – Arsaq-50               4-2
KT-85 – Kamik-79              11-2
 
  1. R-77              4 10 10-3
  2. KT-85             4 7 16-7
  3. A-51              4 6 13-8
  4. Arsaq-50          4 6 7-9
  5. Kamik-79          4 0 4-23
 
semifinals
R-77 – Arsaq-50               4-6
KT-85 – A-51                  2-2 (5-2 aet)
 
3rd place match
A-51 – R-77                   3-3 (6-4 aet)
 
final
KT-85 – Arsaq-50              1-1 (2-1 aet)
 
  1. KT-85
  2. Arsaq-50
  3. A-51
  4. R-77
  5. Kamik-79
 
GM ladies Slutrunden
[in Sisimiut]
UB-68 – K-1933                3-0
B-67 – I-69                   0-3
UB-68 – B-67                  3-0
S-68 – K-1933                 2-1
UB-68 – S-68                  5-0
K-1933 – I-69                 3-3
I-69 – S-68                   2-0
K-1933 – B-67                 2-2
B-67 – S-68                   3-0
UB-68 – I-69                  1-3
 
  1. I-69              4 10 11-4
  2. UB-68             4 9 12-3
  3. B-67              4  4 5-8
  4. S-68              4 3 2-11
  5. K-1933            4 2 6-10
 
3rd place match
B-67 – UB-68                  1-2
 
final
I-69 – UB-68                  1-0 (1-0)
 
  1. I-69
  2. UB-68
  3. S-68
  4. B-67
  5. K-1933
 
Topscorer: Pilunnguaq Magnussen     I-69 5
 
1997
GM Pokalturneringen winner: B-67
Played in:
Format:
 
GM Qualification 1st phase Indledende runde
B-67 – B-67 2                 13-0
NÛK – NÛK 2                   1-9
B-67 – NÛK                    12-0
B-67 2 – NÛK 2                6-9
B-67 – NÛK 2                  4-0
B-67 2 – NÛK                 1-4
 
  1. B-67              3 9 29-0
  2. NÛK 2             3 6 18-11
  3. NÛK               3 3 5-22
  4. B-67 2            3 0 7-26
 
GM Qualification phase Mellemrunde
Nuuk (with NÛK and Maniitsoq qualified)
 
GM børne Slutrunden (in Nuuk)
[jul]
I-69 – Malamuk                4-0
B-67 – SAK                    2-2
N-85 – Nagtoralik             2-2
Nagtoralik – SAK              1-1
Malamuk – N-85                0-6
I-69 – B-67                   2-0
Malamuk – Nagtoralik          0-8
I-69 – SAK                    3-1
N-85 – B-67                   5-0
N-85 – I-69                   0-3
Malamuk – SAK                 1-6
B-67 – Nagtoralik             0-3
N-85 – SAK                    1-2
Malamuk – B-67                2-2
I-69 – Nagtoralik             1-6
 
  1. I-69              5 12 13-7
  2. Nagtoralik        5 11 20-4
  3. N-85              5 7 14-7
  4. SAK               5 7 12-8
  5. B-67              5 2 4-14
  6. Malamuk           5 1 3-26
 
5th place match
B-67 – Malamuk                5-1
 
3rd place match
N-85 – SAK                    2-0
 
final
Nagtoralik – I-69             2-1
 
final ranking
  1. Nagtoralik
  2. I-69
  3. N-85
  4. SAK
  5. B-67
  6. Malamuk
 
1998
GM Pokalturneringen winner: K-1933
Played in:
Format:
 
GM Qualification 1st phase Inledende runde
K-1933 – NÛK                  4-2
 
GM Qualification 2nd phase Mellemrunde
[Uummannaq]
Ukaleq – Malamuk              1-3
UB-68 – K’ingmek              5-2
UB-68 – Ukaleq                2-2
Malamuk – K’ingmek                  5-1
Ukaleq – K’ingmek             5-2
UB-68 – Malamuk               2-1
 
  1. UB-68             3 7 9-5
  2. Malamuk           3 6 9-4
  3. Ukaleq            3 4 8-7
  4. K’ingmek          3 0 5-15
==> UB-68 qualified
 
[Nuuk]
Aqigssiak – SAK               1-6
Kâgssagssuk – B-67            1-2
Kâgssagssuk – Aqigssiak       5-1
SAK – NÛK                     4-6
B-67 – ATA                    2-6
Kâgssagssuk – ATA             3-4
Aqigssiak – NÛK               1-9
B-67 – SAK                    4-0
NÛK – ATA                     ?-?
B-67 – NÛK                    ?–?
Kâgssagssuk – NÛK             ?-?
SAK – ATA                     ?-?
Aqigssiak – ATA               ?-?
B-67 – Aqigssiak              ?-?
Kâgssagssuk – SAK             ?-?
 
GM final tournament
 
final
K-1933 – NÛK                  1-0
 
U-GM(Ungdom) Slutrunden
[in Qeqertarssuaq]
Kâgssagssuk – Nagdlúnguaq     0-1
NÛK – Disko-76                6-1
N-85 – Kugssak                4-3
Kâgssagssuk – NÛK             1-4
Disko-76 – N-85               0-4
Nagdlúnguaq – Kugssak         2-1
Kâgssagssuk – Disko-76        3-1
Nagdlúnguaq – N-85            2-1
NÛK – Kugssak                 1-1
Kâgssagssuk – Kugssak         5-0
NÛK – N-85                    1-0
Nagdlúnguaq – Disko-76        0-0
Kâgssagssuk – N-85            0-2
Disko-76 – Kugssak            1-3
Nagdlúnguaq – NÛK             0-0
 
  1. NÛK               5 11 12-3
  2. Nagdlúnguaq       5 11 5-2
  3. N-85              5 9 11-6
  4. Kâgssagssuk       5 6 9-8
  5. Kugssak           5 4 8-13
  6. Disko-76          5 1 3-16
 
5th place match
Kugssak – Disko-76            5-1
 
3rd place match
N-85 – Kâgssagssuk            4-1
 
final
NÛK – Nagdlúnguaq             1-3
 
final ranking
  1. Nagdlúnguaq
  2. NÛK
  3. N-85
  4. Kâgssagssuk
  5. Kugssak
  6. Disko-76
 
1999
GM Pokalturneringen winner: B-67
Played in: Nuuk
Format:
 
GM Qualification 1st phase Indledende runde
K-1933 – NÛK 1-0
 
Nordkredsen (northern region)
 1.Kugssak             5 15 29-4
 2.Naglunguaq           5 10 20-8
 3.Disko-76             5  8 20-12
 4.I-69                 5 7 16–7
 5.Malamuk              5 3 10-20
 6.NBK-88               5 0  4-48
 
Midtkredsen (central region)
 1.B-67                 4 10 14-2
 2.NÛK                  4  9 12-3
 3.SAK                  4 7 20-5
 4.Kâgssagssuk          4  3 4-12
 5.B-67 2               4 0 2-30
 
Sydkredsen (southern region)
N-85 – K-1933                 ?-? (N-85 wins)
Nagtoralik – QAA              not played
 
 1.K-1933               6 13 39-9
 2.N-85                 6 13 24-13
 3.Nagtoralik           5 6 9-14
 4.QAA                  5 0 6-42
 
GM final tournament
 
Group A
B-67 – SAK                    7-1
Kugssak – N-85                4-1
B-67 – Kugssak                2-1
SAK – N-85                    1-2
SAK – Kugssak                 1-4
B-67 – N-85                   4-0
 
 1.B-67                 3 9 13-2
 2.Kugssak              3 6 9-4
 3.N-85                 3 3 3-9
 4.SAK                  3 0 3-13
 
Group B
K-1933 – Disko-76             4-0
Nagdlúnguaq – NÛK             0-2
K-1933 Nagdlúnguaq            3-3
Disko-76 – NÛK                0-1
Disko-76 – Nagdlúnguaq        6-1
K-1933 – NÛK                  1-0
 
 1.K-1933               3 7 8-3
 2.NÛK                  3 6 3-1
 3.Disko-76             3 3 6-6
 4.Naglúnguaq           3 1 4-11
 
semifinals
[aug 28th]
B-67 – NÛK                    3-1
Kugssak – K-1933              2-2 [aet, 8-7 after penalties]
 
7th place match
[aug 29th]
Naglúnguaq – SAK              3-0
 
5th place match
[aug 29]
Disko-76 – N-85               5-0
 
3rd place match
[aug 30]
K-1933 – NÛK                  3-1
      1-0 Tom Nielsen, 1-1 Frantz Petersen, 2-1 Lars Knudsen, 3-1 Tom Nielsen.
 
final
[Aug 30th]
B-67 – Kugssak                3-1 (2-0)
      17 1-0 Jan Nielsen, 43 2-0 Tønnes Berthelsen, 52 2-1 Ole Otto Hansen, 63
      3-1 Thomas Møller. Ref: Kristoffer Ludvigsen. 1,000 vis.
       
1. B-67
2. Kugssak
3. K-1933
4. NÛK
5. Disko-76
6. N-85
7. Nagdlúnguaq
8. SAK



Créé avec Créer un site
Créer un site